• yıldızlarımızı tanıyalım

  • Bu ayki konuğumuz şehrimizin yetiştirdiği çok değerli iş adamı, bir Maraş sevdalısı. Çevresinde her zaman çözümcül, samimi ve güvenilir biri olarak bilinen başkan vekilimiz Cihat Sezal’ın bilinmeyen yönlerini kendisine sorduk. Karşımızda geleceğe emin adımlarla yürüyen bir fikir insanını bulduk. Kendisine bu keyifli sohbet için teşekkür ederiz.

   * Sayın Sezal kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

   1980 Kahramanmaraş doğumluyum. K.S.Ü İ.İ.BF. İşletme bölümü mezunuyum.Aynı zamanda 2013 yılında kamu yönetimi alanında yüksek lisansımı tamamladım. 2002-2004 yılları arasında Kipaş Holding bünyesinde Kandil Barajı için kurulan enerji şirketinde yönetici yardımcılığı yaptım. 2004 yılı kasım ayında kendi şirketimi kurarak, sigortacılık yapmaya başladım. 11 yıldır Markasi Sigorta Aracılık Hizmetleri Ltd. Şti. bünyesinde yöneticilik yapıyorum. İki dönemdir KASİAD yönetim kurulu üyesiyim. Aynı zamanda KASİAD Başkan vekilliği görevini de yürütmekteyim. Evliyim ve iki çocuk babasıyım.

   * Markasi Sigorta’nın vizyonu ve gelecek planları hakkında neler söylemek istersiniz?

   Ana hedefi para kazanmak olmayan, güven kazanmak olan bir söylemle başladım işime. İlk başta çok zorlandım tabi. Çünkü insanların aklındaki sigortacılık dışına çıkmak isteyen bir çabam vardı. Bu yüzden kendi prensiplerimi sigortacılıkla bağdaştırma mücadelesi verdim ilk yıllarda. Amacım bu şirketin güven ifade eden bir marka haline dönüşmesi. Çok iş yapayım, çok para kazanayım mantığından uzak durmaya çalışıyorum. Benim iyi sigortacılık yaptığımı düşünen insanların sayısını artırma çabam, vizyonumuzun temellerini oluşturmakta. Kısacası gelecekte güven duyulan, işini iyi yaptığı bilinen, nitelikli müşterilere sahip, nitelikli bir sigorta şirketi olmak Markasi Sigorta’nın gelecek planını oluşturmakta.

   * Sektörde son dönemlerde artan trafik sigortası ve kasko bedelleri birçok tartışmayı beraberinde getirdi. Size göre nasıl gelişmeler olabilir?

   Evet bu konuda bir takım tartışmalar var. Ben sigortacılığa başladığımda özellikle trafik sigortasında açtığımız aylık hasar sayısı çok cüzi miktardaydı. Daha sonraki dönemlerde müşteriler bilinçlendi. Kazalarda trafik sigortasından hasar talepleri arttı. Bunun yanı sıra özellikle serbest tutulan kaza tutanakları da sektörde hasar oranının artışına neden oldu. Bu serbestlik zamanla art niyetli kişilerin de bu boşluktan yararlanarak hasar talebinde bulunmasının yolunu açtı. Şimdi hükümetimizin bu konuda bir takım çalışmaları var. Fiyatların zamanla oturacağını düşünüyorum. Şirketlerin özellikle kasko ve trafik poliçelerinde ciddi zararları mevcut. Hem sigorta şirketlerinin hem de vatandaşların bu konuda zarar görmemeleri adına bir takım çalışmalar yapılıyor .Bu sıkıntıların zamanla aşılacağı kanaatindeyim.

   * Genç bir girişimci olarak başka sektörlere yatırım fikirleriniz var mı?

   Elbette. Sigortacılık gibi hizmet sektöründe faaliyet gösterebileceğim bir takım işleri takip ediyorum. Bununla ilgili memleketimizin de ihtiyaçlarına yönelik fizibilite çalışmaları yaptım. Allah nasip ederse ilerleyen dönemlerde bunu gerçekleştireceğim.

  • * Sizi, Kahramanmaraş’ın sivil toplum, siyaset ve iş dünyasında etkin bir rolde görüyoruz. Şehrimiz ile ilgili hayallerinizi bizimle paylaşır mısınız?

   Ben Kahramanmaraşımızın çok daha iyi yerlerde olmasını istiyorum. Her ferdi kahraman olan bu şehirde hayallerin sınırlanacağını da düşünmüyorum. Neyin en iyisi varsa bu memleket ona layıktır.

   * Kahramanmaraş’ın imajı ve bilinirliğinin artırılması için ne gibi fikirleriniz var?

   Aslında şu anda elimizde çok iyi fırsatlar var. Malum büyükşehir olduk. Bunun sadece ismen büyükşehir olarak kalmaması lazım. Çok hızlı, net kararlar alıp, uygulamakta fayda var. Başkanımıza bu konuda çok iş düşüyor. Ayrıca Kültür Bakanımız malum Kahramanmaraşlı. Şehrimizin kültürel alanda çok iyi argümanları var. Bakan Bey’in çalışmalar yaptırdığını duyuyoruz. Aynı zamanda malum mozaikler bulundu. Dünyada örneği çok nadir olan yeni mozaikler de çıktı malumunuz. Burada açık hava müzesi olacak ve alışveriş yapılabilecek, Kahramanmaraş’a özgü ürünlerinde satılacağı bir kompleks kurma çalışmaları var. Bunların bir an önce gerçekleştirilmesi şart. Aynı zamanda şehrimizin dondurması, biberi, bakır işlemeciliği, ahşap oymacılığı gibi çok kıymetli, şehrimizin tanıtımına katkı sağlayacak argümanları mevcut. Kalemiz, Ulu Camimiz çok daha güzel kullanılabilir. Sonuçta bu topraklarda kahramanlık kıvılcımını çıkaran, merkez burası. Bunu bir tanıtım ve imaj unsuru olarak kullanmak bizim elimizde.

   * Bu noktada kimlere, ne gibi görevler düşüyor?

   Hepimize görev düşüyor. En başta benlikten kurtulmak ve biz olmayı öğrenmek şart. Topyekün hareket etmemiz şart. Şehrimizin menfaatleri, tanıtımı, imajı birkaç kişinin kurumun çabasıyla mümkün olmayacaktır. Siyasilerimiz, bürokratlarımız, işadamlarımız, esnafımız kısacası hepimiz bir olabildiğimizde şehrimizin sorunu kalmayacaktır.

   * Kent lobimiz sizce yeterli mi?

   Maalesef değil. Yukarda da bahsettim. Birlikte hareket etmek bu eksikliği giderecektir. Şehrimizin ihtiyaçlarını, önceliklerini, eksiklerini, sorunlarını hep beraber masaya yatırıp, çözümler üretmemiz ve tek bir elden ilgili yerlere iletmemiz şart.

   Kısacası herkes taşın altına elini koyacak. Oturduğumuz yerden yargılayarak, eleştirerek bu şehrin kaderini değiştirmemiz olanaksız.

   Altın anahtarımız “BİRLİK” olacak.

 • Sık Kullanılanlara Ekle
 • |
 • Site Haritası
 • |
 • E-Bülten Kayıt
 • Gönder
 • Tüm Hakları Saklıdır© KASİAD