KASİAD

KAHRAMANMARAŞ SANAYİCİ VE İŞİNSANLARI

DERNEĞİ 27 MART 2021 – 24 KASIM 2023 DÖNEMİNE AİT

YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

 

26 Mart 2021 tarihinde yapılan 13.Olağan Genel Kurul sonrası, siz değerli üyelerimizin teveccühleri ile göreve gelen yönetim kurulumuz, 32 aylık görev süresi içerisinde birçok faaliyette bulunmuştur. Bunlardan bazılarını dikkatlerinize arz ederiz.

 • Lobi yönetimi ve ilişki kurmak geçmiş yıllarda olduğu gibi bu dönemde de önceliğimiz olmuştur. Gerek iş dünyamızın gerekse de kentimizin sorunlarını, devletimizin üst düzey yöneticilerine iletmek için birçok kurumsal ziyaretlerde ve ikili görüşmelerde bulunduk. Çözüm önerilerimizi içeren raporları iletme fırsatı bulduk. Covid-19 pandemisi ve depreme rağmen çalışmalarımıza ara vermeyip, dijital platformlar üzerinden de yapmış olduğumuz etkinlikler sayesinde üyelerimizle olan bağımızı sürdürmüş olduk. Başta tekstil ve çelik mutfak eşyası sektörü olmak üzere hazırladığımız rapor ve değerlendirmelerdeki önerilerimiz ilgili mercilere kaynak ve önemli öngörüler sağlamıştır.
 • Orman Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan ağaçlandırma faaliyetlerine katkıda bulunmak ve sosyal sorumluluğumuzu yerine getirmek amacı ile 13. dönem yönetim kurulumuz tarafından başlatılmış olan “KASİAD HATIRA ORMANI” kampanyasına katkıda bulunmak ve son derece üzücü orman yangınları görüntüleri sonrası yaraları bir nebze olsun sarabilmek adına bağış kampanyası, 15 Eylül 2021 tarihine kadar uzatılarak 11.900 adet fidan bedeli olan 119.900.- TL. ilgili kurumun banka hesabına aktarılarak, 31 Mart 2022 tarihinde yapılan törenle “KASİAD HATIRA ORMANI” projesi gerçekleştirilmiş olup, Kahramanmaraş – Kayseri karayolu üzerindeki birinci tünel (Necip Fazıl Kısakürek Tüneli) girişinde tabelamız yerini almıştır.

 

 • Genç KASİAD kurulumuz tarafından organize edilen, sunumunu Mahmut SELEKOĞLU’ nun yaptığı “Enerji Yönetimi Verimliliği, Enerji Yönetim Sistemleri Denetimleri, İSO 50001” konulu etkinlik 27 Nisan 2021 Salı günü saat 20.30 da zoom üzerinden yapılarak, ilgilenen üyelerimizin katılımı sağlanmıştır.

 

 • Genç KASİAD kurulu tarafından 18 Haziran 2021 Cuma günü 16.00 – 17.00 saatleri arası zoom üzerinden yapılması planlanan, sunumunu Ak Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Fahri ALTINGÖZ’ ün yaptığı “Teknoloji ve Dijitalleşme, Sürdürülebilirlik ve Risk Mühendisliği, Yeni Dönemin Riskleri ve Çözümleri(Siber Risk ve Yönetici Sorumluluk Sigortası)” konulu etkinlik üyelerimize duyurularak ilgilenenlerin katılımı sağlanmıştır.

 

 

 

 

 

      

 • KASİAD Ekonomi Sohbetleri programı kapsamında düzenlemiş olduğumuz, Dünya Gazetesi yazarları Ekonomist Ali AĞAOĞLU ile Nasıl Bir Ekonomi Medya Basın A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gazeteci Hakan GÜLDAĞ’ ın konuğumuz olduğu, İstanbul dışında ilk defa gerçekleştirilen “Şans Sohbetleri” etkinliğini 29 Eylül 2021 Çarşamba günü Ramada Otel’ de gerçekleştirdik.

 

Pandemi nedeni ile insanların bir araya gelemediği yasaklı dönemden sonra ilkini gerçekleştirdiğimiz etkinlik katılımcılar tarafından büyük ilgi görmüş olup, özellikle pandemi sonrası ülkemiz ekonomisinin durumu hakkında geniş kapsamlı bilgi alışverişinde bulunulmuştur.

 

 • Sunumu Avukat Veysel Onur KAYNAK tarafından yapılan, “Şirket Birleşmelerinin Hukuki Boyutu” konulu bilgilendirme toplantısı, 14 Mart 2022 tarihinde derneğimiz hizmet binasında üyelerimizin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

 

 • Genç KASİAD kurulumuz tarafından programlanan, kurul başkanı İsmail DİNÇER tarafından organizesi gerçekleştirilen, sunumunu İlker SÖZDİNLER’ in yaptığı “Girişimcilik Konferansı”  01 Nisan 2022 tarihinde zoom üzerinden yapılmış olup, üyelerimizin katılımı sağlanmıştır.

 

 • Genç KASİAD kurulumuz tarafından ilk defa planlaması yapılan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlaması, pandemi nedeni ile 2021 yılında gerçekleştirilememiş olup, 2022 yılı 19 Mayısında Yedi Güzel Adam Müzesinde Samsundan özel olarak getirilmiş olan, “İlk Adımdan Kurtuluşa Milli Mücadele Sergisi” ve seçkin müzik gruplarının  açılış kokteyli eşliğinde başlayıp, piyanist Nehir ÖZZENGİN konseri ile devam ederek, şehir protokolünün ve üyelerimizin de eşleri ile katılım sağladığı yemek programı sonrasında etkinliğimiz tamamlanmıştır.

 

Geleneksel hale getirmeyi planladığımız aynı etkinliği deprem nedeni ile maalesef 2023 yılı 19 Mayısında yapamadık. Arzumuz gelecek yıllarda bu etkinliğin aralıksız olarak devam etmesidir.

 

 • Genç KASİAD kurulumuz tarafından organizesi planlanan sunumunu Avukat Serhat KISAKÜREK’ in yaptığı “Karbon Kredisi Sertifikalandırma Metotları” konulu bilgilendirme toplantısının 07 Haziran 2022 tarihinde derneğimiz hizmet binasında gerçekleştirilmiş olup, üyelerimizin katılımı sağlanmıştır.

 

 • Üniversiteyi bitirmiş çalışma hayatına yeni başlayacak genç profesyonellerin sanayiye ayak uydurabilmesi, iş hayatına hızlı ve sorunsuz giriş yapabilmeleri için tasarlanmış olan “Üniversite – Sanayi İşbirliği” projesi kapsamında organize etmiş olduğumuz “Kariyer Kampı 2022” 27 Haziran – 31 Temmuz 2022 tarihleri arasında hizmet binamız eğitim salonunda 32 kursiyerin katılımı ile başlamıştır.   

 

    

 

 

 

Yaklaşık 1000 başvuru arasından uzmanlarca belirlenmiş yetkinlik kriterine göre birebir mülakatla seçilen 32 mezun öğrencimiz, bir aylık süre içerisinde bireysel ve teknik alanlarda eğitime tabi tutuldular.

 

Bir aylık sürecin sonunda yapılan sınav ve diğer çeşitli değerlendirmeler neticesinde, başarılı bulunan kursiyerlerimiz KASİAD üyesi şirketlerde mentör eşliğinde çeşitli departmanlarda üç aylık deneme istihdamına tabi tutulmuşlardır.

 

Üç ayın sonunda mentörleri tarafından çeşitli kriterlere göre değerlendirilmiş olan adaylar, bir ve ikinci dönem notları ile birlikte değerlendirilerek kesin istihdam edilmek üzere derneğimiz üyesi şirketlere gönderilerek, örnek bir istihdam programı olarak günümüzün en önemli ihtiyacı olan tam yetkinlikte mezunların firmalara kazandırılması sağlanmıştır.

Bir aylık dönem zarfında kursiyer arkadaşların gerek barınma gerek yeme içme gerekse transfer gibi, her türlü ihtiyaçları derneğimiz tarafından karşılanmış olup, değişik zamanlarda çeşitli aktiviteler düzenlenerek hem Kahramanmaraş’a ısınmaları sağlanmış hem de çevreyi tanımaları amaçlanmıştır.

 

Eğitim sürecinde bizimle işbirliği yaparak katkılarını esirgemeyen Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi(KSÜ),  Gaziantep Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, İskenderun Teknik Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitelerine, barınma konusunda yardımcı olan Kahramanmaraş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz ile katkılarını esirgemeyen üye firmalarımıza teşekkür ediyoruz.

 

“Kariyer Kampı 2022” sonuç itibari ile çok başarılı olmuş ve müspet dönüşler alınmıştır. Bu etkinliğin devamı diğer aktivitelerimizde olduğu gibi deprem nedeni ile maalesef 2023 de yapılmamıştır. Arzumuz “Kariyer Kampı”nın her yıl yapılarak önemli bir eksikliğin giderilmesidir.

 

 • “Genç KASİAD Akademi “ projesi kapsamında genç nesillere derneğimizi tanıtmak ve mevcut bağlarını geliştirmek amacı ile 17 Ağustos 2022 Çarşamba günü hizmet binamızda gerçekleştirilen organizasyonla, lise ve üniversite öğrencisi gençlerimizin bir araya gelmesi  sağlanarak KASİAD hakkında bilgilenmeleri sağlanmıştır.

 

 • Dünya Gazetesi ile müştereken düzenlemiş olduğumuz “Kahramanmaraş Ekonomi Zirvesi” 22 Eylül 2022 tarihinde Başkonuş Yaylası Tesislerinde yapılmıştır. Gerek şehrimizin tanıtımı gerekse ekonomik sorunların görüşülerek tartışıldığı zirveye birbirinden deneyimli konusunda uzman ülkemize mal olmuş çok değerli konuklar katılarak Genç KASİAD ile birlikte çok önemli bir başarıya imza atmışlardır.                                                                                                                                                     

 

Zirve gerek üye firmalarımızdan gerekse üyemiz olmayan firma temsilcileri tarafından bir tam gün ilgi ile takip edilmiş olup, günün sonunda derneğimiz tarafından özel olarak hazırlanmış olan “Maraş Aslanı” biblosu çok değerli konuklarımız;                                           

                                                                                                                                                                                                              

 

Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan GÜLDAĞ,

Ekonomist Ali AĞAOĞLU,

TSKB Baş Ekonomisti ve Ekonomik Araştırmalar Müdürü Burcu ÜNÜVAR,

Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Açıl SEZEN,

Octet Türkiye Genel Müdürü Derya EKEMEN FİDAN,

Servo Capital Yönetim Kurulu Başkanı – TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Finansmana Erişim Komisyonu Başkanı KAAN KİZİROĞLU,

TSKB Kurumsal Bankacılık ve Proje Finansman Müdürü Melek GÜR,

Ey Şirket Ortağı, Orta ve Doğu Avrupa Sermaye – Borç Danışmanlığı Lideri Orçun MAKAL,

Dünya Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap MUNYAR,

Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref OĞUZ,

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Tarım Eş Başkanı Murat Salih ÇİFTÇİ’ ye

katkı ve katılımlarından dolayı teşekkür edilerek takdim edilmiştir.

 

Kahramanmaraş Ekonomi Zirvesinin gerçekleşmesinde bizlere yardımcı olan bütün katılımcılara ve desteğini esirgemeyen firmalarımıza özellikle teşekkür etmek istiyoruz.

 

İş dünyamız ve şehrimiz için çok önemli olduğuna inandığımız “Kahramanmaraş Ekonomi Zirvesi” diğer etkinliklerimizde olduğu gibi maalesef deprem nedeniyle 2023 yılında yapılamadı. İnşallah gelecek yıllarda bu etkinliğinde aralıksız devam edeceğine inanıyoruz.

 

 • Genç KASİAD kurulumuz tarafından, yaşadığı toplum için fark yaratan ve örnek teşkil eden kişi, kurum ve kuruluşların taçlandırılacağı bir platform olması amacı ile planlanmış olan “KASİAD ÖDÜLLERİ” nin birincisi 15 Ekim 2021 tarihinde, Arsan Center Sosyal Tesislerinde, ikincisi ise 06 Ekim 2022 tarihinde aynı yerde yapılmıştır.

 

Her iki etkinlikte de seçkin bir jüri tarafından belirlenen adaylara yalnızca derneğimiz üyeleri elektronik ortamda oy vermek sureti ile ödül alacakları belirlemişlerdir.

 

Kentimiz genelinde çok önemli bir sinerji yarattığına inandığımız etkinlikler şehir protokolünün, üyelerimizin ve sanat çevrelerinin takdirini kazanmış olup, eşleri ile birlikte katılım sağlamış olan konuklarımıza güzel birer gece geçirmeleri sağlanmıştır.                      

 

Günlük işlerimizin yoğunluğu nedeniyle etrafımızda olan biten güzellikleri çok zaman yeteri kadar göremiyoruz. Birçok kişi ve gruplar bireysel çabalarıyla güzel ve faydalı eserler üretiyorlar, amacı bu kişileri ve kuruluşları bulup toplum önüne çıkartmak olan, “KASİAD

ÖDÜLLERİ” etkinliğimizi geleneksel hale gelmesini planladığımız halde deprem nedeni ile maalesef 2023 yılında yapamadık. Arzumuz gelecek yıllarda bu etkinliğin devam etmesidir.

  

 • Sosyal sorumluluk projesi kapsamında Genç KASİAD kurulumuz tarafından organizesi sağlanan ve Kümperli Köyüne kadar gidilerek ilk ve orta okula kitap ve projeksiyon cihazı yardımında bulunulmuştur.

 

 

 

                                                                                                                                             

 

 • 2.Zırhlı Tugay Komutanlığı tarafından yaptırılmakta olan askeri gazino VIP salonunun tefrişi ile ilgili gerekli yardım sağlanarak, sosyal sorumluluk anlayışımız doğrultusun da  şehrimize ve askerlerimize yakışır bir salonun hizmete girmesine katkıda bulunulmuştur.                        

                                                                                                                                             

 • Birincisi 19 Ocak 2019 tarihinde Genç KASİAD kurulumuz tarafından organize edilerek, şehrimizin ve ülkemizin aile şirketlerinin nasıl daha uzun ömürlü olacağının ve sorunlarının tartışıldığı “Aile Şirketlerinde Kabuk Değişimi” konulu panelin ikincisi 19 Ekim 2022 tarihinde Ramada Otelde gerçekleştirilmiştir.

 

Çok sayıda firma temsilcisi ve üyelerimizin katılım sağladığı panele görüş ve düşünceleri ile yön veren;

 

            İHKİB Yönetim Kurulu Üyesi Kübra ORAKÇIOĞLU KAZAN,

            Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Elvan ÜNLÜTÜRK,

            Kipaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Sinem ÖKSÜZ DEDEBAYRAKTAR,

            CS Danışmanlık Firma Sahibi Cengiz SOLAKOĞLU,

            Ergene Danışmanlık Kurucusu Murat ERGENE ile

            Renovato Gelişim Danışmanlığı Kurucu Ortağı Dr. Hacı Mert TİNİK’e katkı ve katılımlarından dolayı derneğimiz tarafından özel olarak yaptırılmış olan “Maraş Aslanı” biblosu takdim edilmiştir.     

                                                                                              

Şirketlerimize çok büyük yararlar sağladığına inandığımız ve her yıl yapılarak geleneksel hale gelmesini arzuladığımız bu paneli maalesef, deprem nedeni ile 2023 yılında gerçekleştiremedik. Arzumuz bu etkinliklerin gelecek yıllarda da aralıksız devam etmesidir.

 

 • Teknik Destek Programı kapsamında T.C. DOĞAKA ile 17 – 18 – 19 Kasım 2022 tarihlerinde “IIBA Uluslar arası Gereksinim Tanımlama ve Değişiklik Yönetimi Eğitimi” hizmet binamızda yapılmış olup, üye firmalarımızdan 21 kişinin katılımı sağlanmıştır.

 

 • Türk savunma sanayiine milli ve yerli ürünlerin kazandırılmasında önemli katkılar sağlayarak, dışa bağımlılığın azaltılması doğrultusunda büyük bir azim ve kararlılıkla faaliyetlerine devam etmekte olan, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) ile derneğimiz arasında 2018 yılında başlayan diyalog, 2019 Eylülünde ilgili vakıf adına ülkemizde ilk defa düzenlenen başarılı bir yardım kampanyası ile devam etmiştir. Hız kesmeden günümüze kadar sürdürülmüş olan bu çalışmaların sonucu olarak, TSKGV Kahramanmaraş Fahri Tanıtım Kurulu İl Başkanlığı ile müştereken düzenlemiş olduğumuz, TUSAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı   Prof. Dr. Sn. Rafet BOZDOĞAN ve vakıf bünyesinde bulunan altı büyük şirketin üst düzey yetkililerinin de katıldığı “Savunma Sanayinde Yerlileştirme ve Millileştirme” konulu bilgilendirme toplantısı 15 Aralık 2022 tarihinde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi(KSÜ) Teknokent Toplantı Salonunda gerçekleştirilmiş olup, gün boyu devam eden etkinlik gerek üyelerimiz, gerekse üye olmayan konuklarımız tarafından ilgi ile takip edilmiştir.

 

 

 

Şehrimiz sanayinin gelişmesine çok önemli katkılar sağladığına inandığımız bilgilendirme toplantısında, konusunda uzman yetkililer geniş kapsamlı açıklamalarda bulunarak, sorulan

soruları cevaplandırdılar. Gün boyu devam eden etkinlik sonrası; ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN, TEI, ASPİLSAN ve TR MOTOR şirket yetkililerine

derneğimiz tarafından özel olarak hazırlanmış olan, “Maraş Aslanı” biblosunun takdim edilmesiyle etkinlik tamamlanmıştır. 

 

2018 yılından beri TSKGV ile yapılan koordineli çalışmalar karşılığını bulmuş ve sonunda,  TUSAŞ gibi çok değerli bir kuruluşun Kahramanmaraş’a fabrika açmasıyla taçlandırılmıştır. Bu güzide eserin şehrimize kazandırılması aşamasında emeği geçen kişi ve kuruluşlara teşekkür ediyor, çalışmaların hız kesmeden devam etmesini diliyoruz.     

 

 • Merkez üssü ilimizin olduğu 06 Şubatta gerçekleşen asrın felaketi Kahramanmaraş  depreminin hemen akabinde derneğimiz hızlı bir şekilde aksiyon almış ve depremin ilk haftasında AFAD ve İçişleri Bakanlığı koordinesinde yetkililerin göstermiş olduğu, Kahramanmaraş Kız İmam Hatip Lisesi Karşısı, Büğlek Caddesi, Çukurova Elektrik Anadolu Lisesi Bahçesi ve Öksüzlü Köyü olmak üzere, dört farklı bölgede iki adet 750 metrekare, iki adette 500 metrekare sahra çadırı kurmuş ve yardım kampanyası başlatmıştır. Bu çadırlar depremin ilk günlerinin soğuk hava şartlarında Kahramanmaraş halkına çok önemli sığınak olmuştur.

 

KASİAD yardım çadırlarının bir bölümünde bize ulaşan yardımların dağıtımı yapılırken, bir diğer bölümü de depremzedeler için yemek organizasyonu, çocuklar için rehabilitasyon merkezi ile, hayırsever bir çocuk giyim mağazasının katkılarıyla sosyal markete dönüşmüştür. Ramazan ile birlikte iftar ve sahur hizmeti vermiş olan çadırlarımız, ramazan bayramı ile işlevini tamamlamıştır.

 

Deprem felaketi aşamasında yardımlarını esirgemeyen üyelerimize teşekkür ediyor, cenab-ı hakkın rahmetine kavuşmuş olan iş insanlarımızı ve hemşehrilerimizi rahmetle anıyoruz.

 

 • TÜRKONFED tarafından organizesi sağlanan, temel amacı; depremden etkilenen girişimci adayı kadınların tasarım odaklı düşünme atölyeleri ile sosyoekonomik  güçlenmesine katkıda bulunmak olan ve sunumunu Emrah KOZAN’ın yaptığı gün boyu devam eden proje, 19 Ekim 2023 tarihinde derneğimiz hizmet binasında gerçekleştirilmiş olup, etkinliğe 17 kadın girişimci katılmıştır.                                                                                                       

 

 • Üyelerimizin aidat vb. ödemelerine alternatif sunmak amacı ile çalışmakta olduğumuz Vakıfbank Çarşı şubesine müracaat edilerek web sitemize entegre edilmek üzere “Sanal Pos Sistemi” uygulamasına geçilerek üyelerimizin hizmetine sunulmuştur.

 

 • Sosyal etkinliklerde kullanılmak amacı ile “Maraş Aslanı” ana tema olmak üzere derneğimiz logosu ve Madalya görselleri ile desteklenmiş 100 adet plaket yaptırılarak kurumsal kimliğimize katkıda bulunulmuştur.

 

 

 

                                                                                                                                             

 

 • Pamuk ithalatında yaşanan sorunlara çözüm bulabilmek, meslektaş dayanışmasına güzel bir örnek teşkil etmek amacı ile Ali Emiroğlu, Burak Orhan Arifioğlu, Ertuğrul Tanrıverdi, İsmail

Nohutlu, İsmail Kurtul, Faruk Narlı ve Orhan Büyükerzurumlu’dan oluşan “KASİAD Pamuk Kurulu” pamuk ithalatında ve tedariği sürecinde üyelerimizin yükleyici ve aracılarla yaşamış olduğu sorunlara çözüm üretmeye devam etmiştir.

 

 • Depremde hasar görmüş olan hizmet binamızın iç ve dış bölümlerinde meydana gelen her türlü tamir tadilat ve boya işleri yaptırılarak yeni hali ile hizmete sunulması sağlanmıştır.

 

Sonuç olarak, siz değerli genel kurul üyelerimiz tarafından görevlendirildiğimiz 27 Mart 2021 tarihinden bugüne kadar devam eden 32 aylık süre içerisinde, gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimize vermiş olduğunuz destek ve katkılarınızdan dolayı teşekkürlerimizi sunar, yukarıda arz etmeye çalıştığımız faaliyetlerimizi tasvip ve onaylarınıza arz ederiz.

 

                                                                                                                                             

 

 

YÖNETİM KURULU

 

 

Mikail UTLU

Başkan

 

 

                                                                                      

Hikmet GÜMÜŞER                                    Burak Orhan ARİFİOĞLU

            Başkan Yardımcısı                                    Başkan Yardımcısı

 

 

 

Sefa ÖNGEL                  İsmail NOHUTLUU             Mehmet Koray KANBUR

           Üye                                        Üye                                             Üye

 

 

İsmail KURTUL               Merve ÇELEBİ                  Ertuğrul KAZANCI

                 Üye                                      Üye                                              Üye

 

 

Halil KAÇMAZ                          Ali Onur PARLAKYİĞİT

                               Üye                                                        Üye

 

TR
EN
E-BÜLTEN