Genç KASİAD kurulumuz tarafından 29 Ocak 2019 Salı günü saat 14.00 de Ramada Otelde düzenlenmiş olan, “Aile Şirketlerinde Kabuk Değişimi” konulu panelin açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanımız Ali ARPASATAN; “Başkanlarım, Çok Değerli Hazirun, Hanımefendiler, Beyefendiler,

KASİAD’ımızın yarınları olacak, şehrimize değer katacak Genç KASİAD kurulunun hazırlamış olduğu ‘Aile Şirketlerinde Kabuk Değişimi’ paneline hepiniz hoş geldiniz.

Aramızda çok kıymetli misafirlerimiz var,

Sn.İlker Ünsever,

Sn.Adnan Nur Baykal,

Sn.Erden Timur ,

Sn.Prof. Dr. Emre Alkin,

hoşgeldiniz.

Bu etkinliği düzenleyen Genç KASİAD kuruluna, başkanları Orhan Burak Arifioğlu nezdinde şükranlarımı sunuyorum.

Özellikle de geleceğimiz olarak gördüğüm bu ekibin böylesine önemli bir konuyu gündeme getirmelerini de çok manidar buluyorum.

Değerli Konuklar,

Ülkemizdeki şirketlerin % 95’i aile şirketi. KOBİ’lerin ise neredeyse tamamı aile şirketi.

Ne yazık ki, üçüncü kuşağa geçen aile şirketi sayımız ancak % 13’ler civarında. Başka bir istatistikte ise, ülkemizdeki aile şirketlerinin ortalama ömrünün 20 ile 25 yıl arasında olduğunu görüyoruz.

Yani bu konu, sadece şehrimiz açısından değil; tüm ülke açısından hayati öneme sahip durumda.

Özetle, üçüncü kuşağa geldiğimizde şirketler ya el değiştiriyor ya da kapanıyor.

İşte bu noktada, kurumsallaşmak ve aile-iş ilişkilerinin yeninden düzenlenmesi gibi ihtiyaçlar karşımıza çıkıyor.

Başka bir ifadeyle, baba-patron ikilemini aşmamız gerekiyor. Tabi, bu süreci yönetirken de sevgi ve saygı ikliminin korunmasını da çok önemsiyorum.

Eminim, çok değerli konuklarımız birazdan bizleri yeterince aydınlatacaklardır.

Değerli Konuklar, Ulu Önderimiz Atatürk’ün de dediği gibi, ‘bizim bütün ümidimiz gençliktedir!

Genç KASİAD işte bu misyon ile kuruldu. Bu adımın, bana ve yönetimime nasip olması ise beni ayrıca memnun ediyor.

KASİAD’da yazılı olmayan bazı kaideler ve değerler vardır. Biz ilk kuşaktan bayrağı devralırken, bu kaide ve değerleri her şeyin üstünde tuttuk. Bunların içinde vatanımıza hizmet ve devletimize bağlılık en başta gelir.

Yeni dünya düzeninde, ülke olarak bir geçiş süreci yaşıyoruz. Bu süreçte Türkiye’nin topyekün bir kalkınma modeline ihtiyacı var.

İşte bunun için, en büyük vatanseverliğin daha çok üretmek ve daha çok paylaşmak olduğunu düşünüyorum.

Bizler sorumluluğumuzun farkındayız. Eminim ki, yeni nesil az önce paylaştığım rakamları tersine çevirecek, ezberleri bozacak ve çıtayı daha da yukarı taşıyacaklar.

Kısacası, bu konu bir aile ve şirket meselesi olmaktan çok daha fazlasıdır.

Türkiye’nin üreten gençlere ihtiyacı vardır. Yükselen gençlere ihtiyacı vardır. İşte onlar bugün bu salondadır.

Sözlerimi Genç KASİAD Başkanı Orhan Burak Arioğlu’na bırakıyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” dedi. Daha sonra kürsüye gelen Genç KASİAD Kurulu Başkanı Burak Orhan ARİFİOĞLU ise;“Saygı değer Misafirler Öncelikle sözlerime zaten sesimden anlayacağınız üzere heyecanlı olduğumu itiraf etmek istiyorum. Bu heyecanım konuşma süresince de geçmeyebilir. Çocukluktan beri model aldığımız bir çok insan bugün bu salonda bir araya gelmiş bulunuyor ve itiraf etmem gerekir ki, bir çoğunuz bizi şahsen tanısa da, hepinizi bir arada görmek farklı bir heyecan seviyesi yaratıyor.

Bugün burada Genç KASİAD’ın ilk etkinliği için toplanmış bulunuyoruz. Nisan ayında, Genç KASİAD kurulduktan sonra Danışma Kurulumuz ve yönetimimizle konuşurken, iki nesli bir araya getirmemiz gereken güzel bir program yapma konusunda fikir birliğine varmıştık. Arada geçen dönemde, daha erken tarihlerde bu etkinliği yapmak istedik fakat bugün yapılabilecek en güzel şekilde bu etkinliği hazırladığımızı düşünüyorum. Bu etkinliğimiz için yaklaşık 2-3 aydır ciddi bir emek vermiş olsak da, aslında biz mental olarak bugün için uzun yıllardır hazırlanıyoruz.

Bugün için aslında ilk hazırlığımızı, çocukken ilk kez “büyüyünce kimin gibi olmak istiyorsun” sorusunu duyduğumuzda yapmıştık. Bizim bu soruya cevap olarak verdiğimiz isimler, yani anne ve babalarımız şu an bu salonda bulunuyor. Ve bizler için bu sorunun cevabı, çocukluktan bugüne ve ömrümüzün sonuna kadar hiçbir zaman değişmeyecek.

Sizler de, bizim sizler gibi olabilmemiz için bize çok emek harcadınız. Türkiye standardlarının çok üzerinde eğitimler almamız için varınızı yoğunuzu ortaya koydunuz. Bizi, hem yaşamanın hem de öğrenmenin çok zevkli olduğu üniversitelere gönderdiniz. İtiraf etmek gerekiyor ki, hepiniz de zaten biliyorsunuz ki, bizler için okullarımız bittikten sonra Maraş’a dönmek çok zorlu bir süreçti. Sorumluluğumuzun sadece derslere olduğu bir dönemden, arkadaşlarımızı, anılarımızı ve sizlerden sonra ev hissi yaşadığımız yerleri geride bırakıp dönerken zorlandık.

Genç KASİAD yönetimini kurduktan sonra arkadaşlarımızla otururken, farkettim ki, diğer arkadaşlarım da deneyimlerini benim 21 haziran 2014 günü babamın telefon açıp “oğlum tatilin erken bitti pazartesi işe başlıyorsun” dediğini hatırladığım gün kadar net hatırlıyor.

Ama şunu size net bir şekilde garanti edebilirim ki, size borçlarımızı ödemek için döndüğümüz süreçte, yaptığınız işin zorluğunu da gördükten sonra sizlere karşı olan borcumuzun büyüklüğünün sandığımızdan daha fazla olduğunun farkına vardık.

Ve artık, sorumluluğumuzun sizlerin ötesinde, ailemize, gelecek nesillere, ülkemize ve hatta şehrimize karşı olduğunun bilincine vardık. Bu borcumuzu ödemek için var gücümüzle çalışacağız.

Bugün sizlere karşı sorumluluğumuz burada bitmiyor. Bizim hem size, hem gelecek nesillere, hem de ülkemize olan sorumluluğumuz, çok zor da olsa sizlerden de iyi olmak. Dünyada üretim şekillerinin çok hızlı dönüştüğü, ticarette ahlak kavramının hızla yara aldığı bu dönemde, hepimizin sizlere karşı sorumluluğu sizlerden de iyi olmak.

Bu yüzden, etkinliğimizin adını nesil değişimi değil, kabuk değişimi koyduk. Şirketlerimiz nesil değişimini yaşarken aynı zamanda kabuk değişimini de yaşamalı ve dünyadaki akranlarımızla rekabet edecek seviyeye gelmek zorundadır. Bunun için, artık çok söyleyip çok yorduğumuz yeni üretim sistemlerine hızla eğilmeli ve değişime ayak uydurmaktan ziyade öncülük etmeliyiz.

Bu değişimi yaşamak için, bizim genç nesil olarak birbirimize de yardımcı olmak gibi bir sorumluluğumuz var. Genç KASİAD’ı bu yüzden kurduk. İlk toplantımızda Danışma Kurulu üyelerimiz, “Biz bu şehre çok ciddi emek verdik. Ama siz, dayanışma konusunda bizden de iyi olmak zorundasınız” demişti. Biz, bir çoğumuz çocukluktan beri tanıştığımız, hatta sınavlarda birbirimizle kopya dahi paylaştığımız için bu sorumluluğu yerine getireceğimizi düşünüyoruz.. Bunun için, bugün alanında uzman konuklarımızla bugün buradayız. Bizi kırmayıp buraya geldikleri için ben kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bunun yanında, bizlere ses verip, bizlere sorumluluk verip Genç KASİAD'ı kurmamıza yardımcı olan Danışma kurulumuza ve KASİAD yönetimimize çok teşekkür ediyorum. Sizleri gururlandırmak için elimizden geleni yapacağımıza söz veriyoruz. Hepiniz tekrar hoş geldiniz. Teşekkür ediyorum.” dedi. Moderatörlüğünü  Akademisyen, Eğitimci Yazar Prof.Dr. Emre ALKİN’ in yaptığı, Boğaziçi Üniversitesi Akademisyeni Av. İlker ÜNSEVER, Yönetim Danışmanı, Yazar Adnan Nur BAYKAL ve  NEF Yönetim Kurulu Başkanı Erden TİMUR’un sunumlarını gerçekleştirdikleri“Aile Şirketlerinde Kabuk Değişimi” konulu programın panel bölümünde; “Şirketlerin bugünü ve geleceği hakkında İki saate aşkın görüş alışverişinde bulunularak geniş kapsamlı açıklamalar yapıldı.” Yaklaşık ikiyüz işadamı ve genç grubunun takip ettiği panel’in son bölümünde söz alan KMTSO Meclis Başkanı M.Hanefi ÖKSÜZ ise; “Gerçekten ihtiyaç duyulan böyle güzel bir organizasyonu düzenleyen Genç KASİAD kurulu ve Başkanı Burak Orhan ARİFİOĞLU ile KASİAD yönetim kurulu başkanı Ali ARPASATAN’a ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum. Çok değerli konuşmacılara katılımlarından ve katkılarından dolayı ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Bu tür organizasyonlara gerçekten çok ihtiyacımız var. Dünya şirketleri ile rekabet etmek istiyorsak bu konularda bilinçlenmek zorundayız. Yaşlıların tecrübesi ile genç lerin enerjisini birleştirdiğimiz takdirde başarmamak için hiçbir sebep kalmıyor. Biz KİPAŞ ailesi olarak bunu çok önemsiyor ve genç işadamı adaylarımız ile yönetimde birlikte mesai yapıyoruz. Bütün arkadaşlara tavsiyem budur.” dedi. Daha sonra konuşmacılara günün anısına takdim edilen hediyelerle program sonlandırıldı.

TR
EN
E-BÜLTEN