GENÇ KASİAD kurulumuz tarafından 27 Kasım 2019 Çarşamba günü saat 14.00 de Ramada Otelde düzenlenmiş olan, “Genç KASİAD 1.İNSAN KAYNAKLARI ÇALIŞTAYI” konulu programın açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanımız Ali ARPASATAN; “Çok değerli konuklar; Genç KASİAD Kurulumuz tarafından düzenlenmiş olan “1.İnsan Kaynakları Çalıştayı” programına hoş geldiniz diyor, katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.

Şirketlerimizin sorunlarını görerek tespit etmek sureti ile, en uygun çözüm yöntemlerini üretmeyi kendilerine görev bilmiş olan Genç KASİAD Kurulumuz bugün de, böylesine güzel bir etkinlikle bu çalıştayı düzenlemiştir. Emeği geçen bütün arkadaşlarımı kutluyor, başta Burak Orhan ARİFİOĞLU başkan olmak üzere kendilerine teşekkür ediyor, onları alkışlamanızı rica ediyorum.

Bu çalıştayın amacına ulaşması için Kahramanmaraş’ın zor ulaşım şartlarına rağmen şehrimize gelmiş olan, çok değerli ve alanında uzman panelistlerimize de teşekkür ediyor, çalıştayın başarılı ve amacına uygun sonuçlar almasını diliyorum.” dedi.  

Daha sonra kürsüye gelen KASİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hikmet GÜMÜŞER; “Bugün etkinliğimize gelen siz değerli misafirlerimizin ortak bir problemini masaya yatırmak ve çözüm yolları aramak için kasiad olarak 1. İnsan kaynakları çalıştayını düzenliyoruz.

Eminim şu cümleleri birçoklarınız telaffuz etmiştir:

1- personel var da güvenilir adam bulmak çok zor.

2- yatırım yapalım ama kaliteli personele nasıl ulaşacağım?

3- yıllardır emek verdiğimiz bir personel bizi bıraktı gitti

4- isinde uzman bir personelimiz çok yaşlandı yerine birini yetiştirmek lazım ama altındaki elemana is öğretmek istemiyor.

5- is var diyoruz adam bulamıyoruz

6- çalışan personelle çalışmayan personeli ayırt edemiyorum. Maaş zamlarını ve terfileri nasıl adil dağıtacağımı bilemiyorum.

Ve daha birçok problem ve sıkıntı...

Bu problemlerin hepsini tek bir başlık altında toplayacak olursak buna insan kaynakları problemi diyebiliriz.

Şehrimiz ve bölgemizdeki girişimciler islerini ilk kurduklarında bu problem çok önemli değildi ama artik günümüzde çözümü elzem bir hal aldı.

İyi kurgulanmış bir İnsan kaynakları departmanı, şirketlerin kurumsallaşmasında ve nesilden nesile başarılı bir şekilde aktarılmasında kritik rol oynar. Patrona bağımlı olmayan ve saat gibi isleyen bir şirket istiyorsak insan kaynakları konusuna eğilmemiz gerekir.

Bugün konusunda uzman profesyoneller ile şirketlerimizin insan kaynakları birimini nasıl güçlendireceğimize odaklanacağız. Kasiad olarak ilkini gerçekleştireceğimiz çalıştayın devamını da getirecek ve bu konuda tüm şehrimizin yararına bir bilinç uyandıracağız.

Mesailerinden feragat ederek bugün burada değerli fikirlerini aktarmak üzere aramızda olan tüm panelistlerimize ve siz değerli misafirlerimize hoşgeldiniz diyor ve verimli bir çalıstay olmasını diliyorum.” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Genç KASİAD Kurulu Başkanı Burak Orhan ARİFİOĞLU ise; “Saygıdeğer misafirler, hepiniz hoşgeldiniz.

Genç Kasiad’ın kurulduğu son 10 aylık periyottaki üçüncü büyük etkinliğimiz için burada bulunuyoruz.  Bugünki konumuz sadece şirketlerimizin değil. Ülkemizin baştan aşağıya neredeyse her kurumunun sorunu diyebiliriz.

Ben bugünki etkinliğimizin hikayesini kısaca özetlemek istiyorum. Çok da uzatmadan bugünün esas söz sahiplerine söz vermek istiyorum. Biz gençler olarak bir araya geldiğimizde şirketlerimizin sorunları nelerdiri tartışırken 4 alan genelde karşımıza çıkıyor. Bunlar rekabet, kurumsallaşma, inovasyon ve kabuk değişimi. İnsan kaynakları bu 4 maddenin 3’ünü direkt olarak kapsayan bir konu. Neleri değiştirebiliriz diye konuşurken, bir yerden sonra bu konuya dair bir bilenlere danışmamız gerektiği ortaya çıktı ve bugünki çalıştayı düzenleme kararını aldık. Sorunlarımızı detaylıca yazıp, panelde konuşulmak üzere katılımcılarımıza gönderdik. 

İyi insan kaynaklarını nasıl Maraş’taki şirketlere çekeriz sorusu içinden bugünki çalıştaya rağmen çözemeyeceğimiz kadar derin bir konu. Biz bugün insan kaynaklarının sadece alfabesini öğrenmeyi umut ediyoruz. Cümle kurmaya ise bugünden sonra zamanla başlamayı ümit ediyoruz. Bu etkinliğin devamını getirip, üniversitemizle iş birliğimizi nasıl daha ileri götürebilirizi tartışmamız gerekiyor. Bunun bir sonraki aşamasında da şehir dışından buraya iyi insan kaynağını çekebilmek adına, Maraş’ın rekabet ettiği çevre illere göre, sosyal anlamda hangi olanaklarını geliştirmesi gerektiğini tartışmamız gerekiyor. Bu yüzden, biz bugün yalnızca İnsan Kaynakları’nın girişini yapıy. Ve bunun devamını getirmeyi de taahhüt ediyoruz.

Ben basketbolun iyi bir takipçisiyim ve basketbolda her zaman en iyi oyuncuları olan takım şampiyon olmaz. 2+2’nin 5 ettiği, parçaların uyumunun potansiyelinden daha öte bir iş çıkardığı takımlar genelde başarılı olur. Şirketlerimizde bunu başarabilmek için düzenlediğimiz bu etkinlikte başta başkanımız Ali Arpasatan’a ve Kasiad yönetim kuruluna, burada olmayı kabul edip gelen konuklarımıza çok teşekkür ediyorum.

Son olarak ise bu etkinlik için Genç Kasiad yönetim kurulundaki arkadaşlarımız gerçekten çok çalıştı. Bu gördüğünüz her detayı en iyi şekilde yerine getirmiş 12 kişi bu. Her seferinde bu emekten sonra sahnede ben tek başıma gözüktüğüm için açıkçası mahcup oluyorum. 2+2’nin 5 ettiği ve her biri için dostum demekten gurur duyduğum genç kasiad yk’sının ben yerime geçerken ayağa kalkmasını ve alkışlarınızı onlara yöneltmenizi rica ediyorum. Teşekkürler.” dedi.

Çalıştay programı çerçevresinde Kariyer Net Strateji ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Barış KARADENİZLİ’ nin sunumunu müteakip panelin birinci bölümünde; “İnsan Kaynakları Departmanı Nasıl Kurgulanmalıdır? Başarılı İK Uygulamaları”  konularında açıklamalarda bulunmak üzere, Lalapaşa Kurucu Ortağı, Mentör, İnsan Kaynakları Danışmanı Sn. Asım Hamdi ÖZÇELİKEL, Derin Akademi Kurucu Ortağı Sn. Yusuf Hakan SELAHİ ve Act Danışmanlık Kurucu Ortağı Sn. Dr. Mert TİNİK’in geniş kapsamlı açıklamalarından sonra panelin ikinci bölümünde ise; “Nitelikli Personelin Çalışmayı Arzuladığı Marka İşveren Olabilmek” konusunda açıklamalarda bulunmak üzere, Tosyalı Holding İnsan Kaynakları Müdürü Sn. Serkan AYVATAŞ, Ergene Danışmanlık Kurucu Ortağı Sn. Murat ERGENE ve Bonfilet Genel Müdür Yardımcısı Sn. Gökhan AZAKPUR’un açıklamalarına müteakip soru-cevap bölümü ile kapanan çalıştay sonrası, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ali ARPASATAN ve Genç KASİAD Kurulu Üyeleri tarafından konuklara Kahramanmaaraş ceviz oyma işçiliği sandık hediye takdimi yapıldı.

TR
EN
E-BÜLTEN