Koç Üniversitesi Ekonomi Bölüm Başkanı Prof.Dr. Sn. Kamil YILMAZ’ın sunumunu yaptığı ; “Genç KASİAD Ekonomi Buluşmaları” etkinlikleri kapsamında düzenlenmiş olan panel 10 Temmuz 2019 Çarşamba günü saat 14.30 da Ramada Otelde gerçekleştirilmiş olup, 74 katılımcının takip ettiği  programın sunumunu gerçekleştiren yönetim kurulu üyemiz İsmail NOHUTLU’nun daveti ile açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen başkan yardımcımız Hikmet GÜMÜŞER; “Bizler Türkiye’nin önemli sanayi şehirlerinden birisi Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren ve kökleri 1998 yılına dayanan, Kahramanmaraş Sanayici ve İşadamları Derneği olarak tam 21 yıldır hem şehrimizin hem de ülkemizin ekonomik durumunu daha ileriye taşımayı amaç edinen bir derneğiz. 

1924 yılında cumhuriyetimizin hemen ilanından sonra, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde İzmir İktisat Kongresi ile başlayan ülke ekonomisini kalkındırma hedefinde emin adımlarla ilerliyoruz.

Tüm ülkelerin ekonomi tarihçelerine baktığımızda inişli çıkışlı dönemlere rastlıyoruz. BİZ DE Türkiye olarak bir çok yükselişe ve düşüşe şahit olduk, oluyoruz. 

Ekonomiyi oluşturan üç unsur vardır: İnsan, Ürün ve Sermaye. Bugün bir ülkeye seyahat etmek isterseniz pasaporta ve vizeye ihtiyacınız var. Bir ürün göndermek isterseniz de gümrük prosedürleri var. Fakat günümüzde sermayenin hiçbir izne ihtiyacı yok. Bir ülkeden diğerine rahatlıkla seyahat edebiliyor. Günümüz ekonomisini değerlendirirken, sermayenin serbestçe dolaşabiliyor olmasını göz ardı etmemiz gerekiyor. Bu bağlamda hem ülkemizin hem de diğer ülkelerin merkez bankalarının kararlarını, döviz hareketlerini iyi okumamız gerekiyor.

Bugün KASİAD olarak sizlerle ülkemizin mevcut ekonomik görünümünü, gelecek döneme ait risklerini ve avantajlarını global sermaye hareketlerini de göz önünde bulundurarak yorumlamaya çalışacağız. Bu amaçla,

1992 yılında boğaziçi üniversitesinden mezun olmuş,
1997 yılında doktora ve lisansüstü derecelerini Maryland Üniversitesinde tamamlamış,
1994 yılında Koç Üniversitesi ailesine katılmış ve hala buradaki ekonomi bölümü öğretim üyeliği devam eden,
2007-2009 yılları arasında TÜSİAD Ekonomik Araştırma Forumu Direktörlüğü,
2003-2004 ve 2010-2011 akademi yıllarında Pensilvanya Üniversitesi’nde misafir öğretim üyeliği görevlerini yapmış olan Sayın Kamil Yılmaz hocamızın bilgilerine müracaat edeceğiz.

Kendisine bizleri kırmayıp buralara kadar geldiği için minnettarız. 

Bu etkinlikte büyük bir gayret sarf eden Genç KASİAD ekibimize teşekkür ediyor, verimli bir sohbet diliyorum  “ dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Genç KASİAD Başkanı Burak Orhan ARİFİOĞLU ise; Saygıdeğer misafirler, hepiniz hoş geldiniz.

Genç Kasiad olarak, entelektüel seviyemizi artırmaya yönelik etkinliklerimize devam ediyoruz. Bugünki etkinliğimizin teması ise Ekonomi.

Ekonomi özellikle geçtiğimiz yıl kurların yükselmeye başladığı dönemde çok popüler oldu. Enflasyonla, faizle ve kurla hiç alakası olmayan insanlar, bunların anlamını ve arasındaki ilişkiyi öğrenmeye, anlamaya çalıştı.

Kahramanmaraş olarak ise biz bu kavramlarla çok içli dışlıyız. Burası bir sanayi ve üretim şehri olduğu için, üstelik bir çoğumuzun döviz borcu olduğu için bu kavramlar bizim hayatımda ciddi yer ediyor. Bugün, sahada gördüğümüz ölçüde itiraf etmeliyiz ki, maalesef ekonomimizde her şey yolunda gitmiyor.  Bunu kabul edip uzun vadeli, kalıcı çözümler üretmemiz ve palyatif yöntemlerden sakınmamız gerekiyor. Aksi halde, şu an yaşadığımız sıkıntılar orta vadede çok daha büyümüş şekilde önümüze çıkabilir. Özellikle son bir kaç yılda, yatıştırıcı ilaç verilmesi gereken ekonomimiz, adrenalin iğneleriyle koşturulmaya çalışıyor. Ve belki de vücut, artık bu ilacı kabul etmiyor Aslında, ülkemizin tarihini incelersek, bu sorunların periyodik olarak karşımıza çıktığını görüyoruz.

Genç Kasiad olarak, ekonomimizin geçmişiyle, bugünüyle ve geleceğiyle bir zincir oluşturabilmek adına, bugünki “Ekonomi Buluşmaları” etkinliğimizi düzenliyoruz. Koç Üniversitesi’nden Profesör Doktor Kamil Yılmaz hocamız aramızda bulunuyor. Kamil Hocam bana bölümümü sevdirmiş, farkındalık kazandırmış ve üzerimde ciddi emeği olmuş , benim için çok değerli bir insandır.  Bugün bana bir kez daha öğrencisi olma şansını verdiği için, böyle seçkin bir topluluk karşısında bilgilerini bizimle paylaşmayı kabul ettiği için kendisine teşekkür ediyorum.dedi.

Programın son bölümünde ise; Prof. Dr. Kamil YILMAZ ile Başkan Yardımcımız Hikmet GÜMÜŞER’in başta ekonomik konular olmak üzere, yaptıkları sohbet ve katılımcıların soru-cevapları ile devam eden söyleşi, günün anısına takdim edilen ceviz oyma sandık hatırası ile tamamlanmıştır.  

TR
EN
E-BÜLTEN