Emek ve alınteri ile toplumun her alanında üreten, geliştiren, hizmet sunan işçilerimizin gününü kutluyoruz.

1 Mayıs'ın Tarihçesi:

Tüm Dünya’da emekçiler ve işçiler tarafından kutlanan 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, dayanışma, birlik ve haksızlıklara karşı mücadele etme günü olarak adlandırılmaktadır. Dünya’daki birçok ülkede 1 Mayıs İşçi Bayramı resmi tatildir. Ülkemizde ilk defa Cumhuriyet’in ilan edildiği yıl, yani 1923’te resmi olarak kutlanmıştır.

1 Mayıs İşçi Bayramı’nın temelleri 1856 yılına dayanıyor. Avusturalya’nın Melbourne şehrinde inşaat işçileri, günde 8 saat çalışmak için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evine kadar yürümüştür. 1 Mayıs 1886 tarihinde ise ABD İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde iş bırakma eylemi gerçekleştirdiler. ABD’nin Chicago şehrinde gerçekleştirilen gösterilere 500.000 işçi katıldı. Kentaki’de ise 6 binden fazla beyaz ve siyah işçi kol kola yürüdü. O dönemle Kentaki’de bulunan parklar siyahilere kapalıydı. Böylelikle önyargılar yıkılmış oldu. Bu gösteriler sürekli olarak 1 Mayıs’ı izleyen günlerde ateşli bir şekilde devam etti. Sonuç olarak; 8 saatlik iş günü birçok ülke tarafından kabul edildi. 1 Mayıs İşçi Bayramı, böylelikle bayram niteliği kazanmış oldu.

Ülkemizde ise, Nisan ayının 2008’inde 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanmasına izin verilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinden bu yana, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen yasayla birlikte 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir, bu tarihte tüm okullar ve resmi yerler tatil edilmiştir.

TR
EN
E-BÜLTEN